Zapraszamy do udziału w konkursie Marzanna 2020

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, zapraszamy Państwa do udziału w konkursie na najładniejszą i pomysłowo wykonaną Marzannę.

Konkurs (przeznaczony dla osób indywidualnych i grup) skierowany jest zarówno do dzieci, młodzieży jak i rodzin z Gminy Jaworzyna Śląska. Wszystkich wykonawców Marzann, biorących udział w konkursie, zapraszamy z kukłami na teren imprezy z okazji pierwszego dnia wiosny 21 marca (sobota) o godzinie 14:00 na „Orlik” przy Szkole Podstawowej, ul. Jana Pawła II w Jaworzynie Śląskiej. Podczas imprezy odbędzie się rozstrzygniecie konkursu i zostaną wręczone laureatom nagrody.

Uwaga! Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie udziału w konkursie, którego można dokonać w Sekretariacie SOKiBP do 16 marca br.

Zapraszamy do zaznajomienia się z regulaminem konkursu:

Regulamin – „Marzanna 2020”

„Marzanna to nazwa kukły, symbolizującej zimę, którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w słowiańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.”

Uczestnicy zeszłorocznej edycji konkursu
Skip to content