Wyjazd do Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu

Informujemy, że Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna dołączył do projektu TEATR POLSKA organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Celem programu jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny.

W ramach współpracy z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, dla mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska 28 września zorganizowany zostanie wyjazd na spektakl zatytułowany „Pilnie kupię biografię” w reżyserii Krzysztofa Popiołka.

Temat przedstawienia, jakim jest historia pracy kobiet w zakładzie porcelany, z pewnością okaże się bliski sercu społeczności naszej gminy, którą obok historii kolei, ukształtowała praca w Zakładach Porcelany Stołowej „Karolina”.

Dodatkowym atutem wyjazdu jest zaplanowane spotkanie z publicznością, które odbędzie się w teatrze przed przedstawieniem.

Od twórców przedstawienia:

PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ to spektakl, który w artystyczno-dokumentalny sposób próbuje oddać atmosferę pracy, świetności i upadku zakładów pracy na przykładzie wałbrzyskich fabryk porcelany. Teatr pragnie przywrócić pamięć o cichych bohaterkach zakładów porcelany i zwrócić uwagę, że tożsamość historyczna poprzemysłowych miast bez uwzględnienia kobiecej narracji jest zwyczajnie niepełna i przekłamana. Znamy historie górników – czas poznać herstorie pracownic.

Zderzają się tu historyczne fakty i mity. Wierzymy, że tak ważne dla życia wielu miast chwile jak strajki w sierpniu 1980 roku, czy przemiany gospodarczej lat 90. są nadal żywe w myślach i sercach wielu mieszkańców pofabrycznych ośrodków.

PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ zachęca do rozmowy, wzrusza i rozbraja humorem. Różnorodne postacie, w jakie wcielają się świetna Joanna Łaganowska i utalentowany Mikołaj Krzeszowiec, przeprowadzają nas przez niemiecki Dolny Śląsk, fabryki czasów PRL i Polskę po transformacji. Spektakl uzupełniają doskonale znane muzyczne przeboje porywające w barwny świat lat 80.

Wyjazd do Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu zaplanowany jest na 28 września (wtorek) na godz. 17:00 (planowany powrót do Jaworzyny Śląskiej około godz. 21:30). Koszt wyjazdu to 15 zł/os. (cena biletu wstępu).

Więcej informacji na temat wyjazdu oraz zapisy w Sekretariacie SOKiBP (ul. Wolności 23 b) lub pod nr tel. 504 088 676.

PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ

tekst: pilgrim/majewski

Reżyseria: Krzysztof Popiołek

Obsada: Joanna Łaganowska, Mikołaj Krzeszowiec

Koncepcja, działania artystyczne i kontekstowe – KOLEKTYW DLA WYSPY HÅØYA w składzie: Julia Baran, Janina Chochłakiewicz, Joanna Łaganowska, Nikola Olszak, Tomasz Jękot, Mikołaj Krzeszowiec, Seb Majewski, Krzysztof Popiołek

Spektakl jest grany z angielskimi napisami

Czas trwania: 80 min

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Więcej informacji na stronie internetowej: www.teatrpolska.pl

Organizatorzy:

Patron medialny:

Skip to content