Aktualności

Wyjątkowa wystawa prac autorstwa Teresy Mikołajewskiej

Już dziś serdecznie zapraszamy do oglądania wyjątkowej wystawy prac autorstwa jaworzynianki Teresy Mikołajewskiej. Tym razem w witrynie Biblioteki Publicznej będzie można podziwiać niebanalne witraże oraz lampiony wykonane z kolorowych szkiełek wprost z nadbałtyckiej plaży!

Dzieła, które zaprezentuje wystawa to połączenie ekologii ze sztuką użytkową, u podstaw której leży recykling. To bowiem, co morskie fale oddają nam wraz z jesiennymi przypływami w postaci obłych różnobarwnych szkiełek, to nic innego jak bezmyślnie wyrzucane do morza butelki i innego rodzaju szklane naczynia czy odpadki wypłukane przez morze.  Pani Teresa wraz z mężem corocznie przemierza plażę w Dziwnówku i oczyszcza ją z kolorowych szkiełek, aby potem nadać im drugie życie w mieniących się w słońcu witrażach lub oświetlanych blaskiem świec lampionach. Szkiełka przymocowane są do szyb i szklanych naczyń za pomocą silikonu, a całości dopełniają ornamenty wykonane farbą akrylową. Wśród mozaikowych kompozycji można odnaleźć zdobienia nawiązujące do Bałtyku, jak chociażby drobne bursztyny.

Prezentowane witraże i lampiony zdobią wnętrze mieszkania Państwa Mikołajewskich, a także pergolę w przydomowym ogrodzie. Większość prac (a autorka szacuje, że wykonała ich około 100) znajduje się w domach członków rodziny i przyjaciół Pani Teresy, gdzie trafiły jako podarunki.

To już druga wystawa dzieł autorstwa Pani Teresy Mikołajewskiej, jakie prezentujemy w bibliotece. W 2021 r. biblioteczną witrynę zdobiły akwarele wykonane przez jaworzyniankę, która malarstwem pasjonuje się od dziecka. Pani Teresa ma na swoim koncie również wystawy w Świdnicy m.in. w wieży ratuszowej.

Wystawę będzie można oglądać w witrynie Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej (ul. Wolności 2a/01) od 14 września 2022 r. Niewątpliwie pełnię zjawiskowości witraży i lampionów można podziwiać, kiedy odpowiednio pada na nie światło, dlatego szczególnie zachęcamy do odwiedzenia oświetlonej wystawy po zmroku.

Skip to content