Udane Dożynki Gminne w Jaworzynie Śląskiej

Tradycyjnie pierwszy weekend września w Gminie Jaworzyna Śląska to okazja do świętowania dla rolników. Tegoroczne Gminne Święto Plonów odbyło się 7 września w Jaworzynie Śląskiej na terenie Stadionu Miejskiego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną, którą odprawił ksiądz Przemysław Pojasek. Następnie tradycyjny chleb dożynkowy na ręce Burmistrza Jaworzyny Śląskiej – Pana Grzegorza Grzegorzewicza oraz jego zastępcy Pana Marka Zawiszy – przekazała starościna tegorocznych Dożynek – Pani Jolanta Cichońska-Marciniak – Prezes Zarządu Zrzeszenia Producentów Rolnych Agro-Jaworzyna Śląska oraz starosta Pan Józef Rainsz -Prezes Zarządu ROD „Karolinka”. Burmistrz podziękował wszystkim rolnikom i działkowcom za całoroczną pracę i trud, jaki w nią wkładają.

Z okazji Dożynek naszą gminę jak zwykle odwiedziły delegacje z zaprzyjaźnionych gmin: Teplic nad Metuji z Republiki Czeskiej oraz Pfeffenhausen z Niemiec. Sołectwa Gminy Jaworzyna Śląska, które wystawiały swoje stoiska, zadbały o to, by w święto dziękczynienia za plony nikt nie miał pustego żołądka. Smakosze mogli spróbować przepysznych potraw – swoim nieziemskim zapachem wabiły pierogi, wędliny, bigos, różnorodne pajdy chleba oraz wiele innych naturalnych smakowitości z własnego wyrobu . Fani słodkości wybierać mogli wśród różnorodnych ciast i dżemów, a amatorzy szlachetnych trunków degustowali wino i nalewki. To wszystko można było znaleźć na przepięknie ozdobionych stoiskach dożynkowych, które oceniała komisja w konkursie na najładniejsze stoisko. Międzynarodowe jury zdecydowało, że nagrody w postaci sprzętu AGD powędrują do: Starego Jaworowa – I miejsce, Pastuchowa – II miejsce oraz do Sołectwa Milikowice za zajęcie III miejsca. Komisja zdecydowała się również nagrodzić aż osiem tegorocznych najsmaczniejszych produktów lokalnych. Swoim smakiem jury zachwyciły: ciasto „Zielony Mech” z Bagieńca, pajda z pasztetem z wątróbki przygotowana przez Sołectwo Czechy, pierogi ruskie z Nowic, golonka z Pasiecznej, pieczarki zapiekane z mięsem z Piotrowic Świdnickich, a także nalewki z Witkowa, wiśniówka z Bolesławic oraz nalewka z jeżyn z Nowego Jaworowa.

Dekoracje stoisk dożynkowych zapierały dech w piersiach

Oprócz walorów gastronomicznych, dożynki cechują także zabawy i występy artystyczne. W tym roku na dożynkowej scenie zaprezentowali się „Jaworzynianie” z Jaworzyny Śląskiej oraz „Uciecho – Wianki” z Uciechowa.  Czas widzom umilał także występ zespołu „Show Man” oraz koncert duetu „Nowe Music”.

Wieczorem na scenie wystąpił duet „Nowe Music” w składzie: Mateusz Chochołek i
Natalia Widuto

Podczas tegorocznych obchodów Święta Plonów można było także wesprzeć akcję charytatywną na rzecz jaworzynianki – Kai Prędeckiej. Komitet społeczny „Pomagamy Kai” prowadził sprzedaż cegiełek na ten szczytny cel, połączony z możliwością wygrania atrakcyjnych nagród rzeczowych; można było także posmakować przepysznych ciast i pierogów domowej roboty. Zebrana kwota ponad 20 tysięcy złotych przerosła najśmielsze oczekiwania Komitetu, którego członkowie serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie zbiórki, jak i darczyńcom. Do akcji charytatywnej przyłączyła się też delegacja z Niemiec z miasta partnerskiego Pfeffenhausen, która przekazała pieniądze na rehabilitację Kai oraz na rzecz Mateusza Szymańskiego – mieszkańca Jaworzyny Śląskiej.

Podczas imprezy dożynkowej, nie rozpieszczająca ostatnimi czasy, pogoda pozwoliła na rozegranie tradycyjnego Turnieju Wsi. Przygotowane konkurencje wzbudzały niemałe emocje i wywoływały uśmiechy zarówno na twarzach widzów, jak i startujących zawodników.  Pierwsze miejsce w turnieju zajęło sołectwo Piotrowice Świdnickie. Drugie miejsce ex aequo zdobyło sołectwo Bolesławice oraz Pastuchów, a na trzecim uplasowały się sołectwa Nowy Jaworów oraz Czechy. Nagrody finansowe w tej rywalizacji, dla każdego sołectwa ufundowała Gmina Jaworzyna Śląska.

Podczas tegorocznych Dożynek Gminnych zauważone i wyróżnione zostało każde sołectwo

Wieczorem przyszedł czas na zabawę taneczną, której oprawę muzyczną przygotował zespół Maximuz.

Zapraszamy do oglądania pełnej fotorelacji z Dożynek Gminnych’2019