Świętowaliśmy na dożynkach

P10805775 września br. odbyło się Gminne Święto Plonów. W tym roku gospodarzami uroczystości była społeczność sołectwa Nowy Jaworów. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną, którą odprawił ksiądz proboszcz Janusz Stokłosa.

Następnie tradycyjny chleb dożynkowy na ręce Burmistrza Jaworzyny Śląskiej – Pana Grzegorza Grzegorzewicza – przekazała starościna tegorocznych Dożynek – Pani Danuta Paprota. Burmistrz natomiast podziękował wszystkim rolnikom za ich pracę i włożony w nią trud. Do podziękowań władz gminy przyłączyli się obecni na Dożynkach parlamentarzyści.

Z okazji Dożynek naszą gminę odwiedziły również delegacje z zaprzyjaźnionych gmin: Teplic nad Metuji z Republiki Czeskiej oraz Pfeffenhausen z Niemiec.  Gospodarze i organizatorzy zadbali o to, by w święto dziękczynienia za plony nikt się nie nudził. Smakosze mogli spróbować przepysznych potraw. Były pierogi, mięso, żurek, zupa cebulowa, wyroby własne w postaci chleba i smalcu oraz wiele innych smakowitości. Fani słodkości wybierać mogli wśród różnorodnych ciast i miodu, a amatorzy szlachetnych trunków degustowali wino i pili nalewki. To wszystko można było znaleźć na przepięknie ozdobionych stoiskach dożynkowych, które oceniała komisja w konkursie na najładniejsze stoisko. Zaskakujące pomysły, wspaniałe rękodzieła i dekoracje, a także różnorodność i oryginalność potraw nie ułatwiły jury decyzji. P1080556Ostatecznie komisja zdecydowała, że nagrody (sprzęt AGD) za najładniejsze stoisko powędrują do: Milikowic – I miejsce, Piotrowic Świdnickich – II miejsce i Czech – III miejsce. Komisja zdecydowała się również nagrodzić trzy najsmaczniejsze produkty lokalne. Swoim smakiem jury zachwyciły: kaczka i kapusta z golonką z Bolesławic, chleb swojski i swojska kiełbasa z Pasiecznej oraz „Specjał Sołtysa” ze Starego Jaworowa.

Oprócz walorów gastronomicznych można było także obejrzeć występy zespołów ludowych. Na scenie zaprezentowali się „Jaworzynianie” oraz zespół folklorystyczny z gminy partnerskiej – Markt Pfefenhausen, który szczególnie zachwycił publiczność pięknymi tańcami, strojami i spektakularnymi strzałami z batów.

Podczas imprezy rozegrano także tradycyjny Turniej Wsi. Najwięcej emocji wzbudziło zbijanie balonów cepem, dojenie kozy oraz tradycyjny już rzut beretem. Dla najmłodszych został przygotowany także konkurs plastyczny zatytułowany „Moja wieś za sto lat”. Pierwsze miejsce w turnieju zajęło sołectwo Milikowice. Drugie miejsce zdobyło sołectwo Witków, a na trzecim uplasowało się sołectwo Pastuchów. P1080676Kolejne miejsca zajęły: Nowice, Czechy, Nowy Jaworów i Pasieczna, Stary Jaworów, Bolesławice, Bagieniec, Piotrowice Świdnickie. Zwycięzcy odebrali z rąk Zastępcy Burmistrza Jaworzyny Śląskiej – Pana Marka Zawiszy symboliczne czeki i okolicznościowe dyplomy. Nagrody finansowe w tej rywalizacji ufundowała Gmina Jaworzyna Śląska.

Jak co roku, podczas zabaw dożynkowych, dzieci mogły zjeżdżać na olbrzymiej zamkowej zjeżdżalni i korzystać z innych urządzeń rozrywkowych. Wieczorem przyszedł czas na zabawę taneczną, której oprawę muzyczną przygotował zespół Stan Band.

Zobacz galerię zdjęć z Dożynek Gminnych w Nowym Jaworowie

 

Skip to content