Aktualności

Średniowieczny obóz w Nowicach’2021

Po raz dwunasty średniowieczne grupy rekonstrukcyjne spotkały się w Gminie Jaworzyna Śląska, odpowiadając na zaproszenie Roty Św. Barbary, działającej przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej. W miniony weekend, w Nowicach ponownie stanął średniowieczny obóz.

Średniowieczny obóz w Nowicach, widok na obóz

Przybyli widzowie mogli obejrzeć około 80 członków grup rekonstrukcyjnych, którzy sprawdzali swe umiejętności podczas licznych turniejów: łuczniczym, bojowym lekkozbrojnym, bojowym ciężkozbrojnym, na miecz i puklerz oraz w rzucaniu włócznią, nożami i toporem. Oprócz rywalizacji w konkurencjach bojowych rekonstruktorzy, a także przybyli widzowie mogli spróbować swoich sił w grze w tzw. szachy wikingów oraz w licznych zabawach zręcznościowych: w zabawie „ślepa furia” czy walkach na chybotce. Oczywiście każdy z przybyłych widzów także mógł wziąć udział w zabawach nie wymagających „robienia mieczem” i posiadania zbroi.

Średniowieczny obóz w Nowicach, turniej ciężkozbrojnych

W specjalnym bloku zadań dla dzieci, odbyły się konkurencje: strzelanie z łuku, malowanie własnej tarczy herbowej, walki na kije i trening miecza. Po zaliczeniu wszystkich zabaw „mali rycerze” otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dodatkowo zaaranżowano dla dzieci dwie bitwy na bezpieczne, piankowe miecze, które sprawiły dzieciom wiele frajdy.

Średniowieczny obóz w Nowicach, bitwa dzieci

Zmęczeni średniowiecznymi zabawami mogli skorzystać z doskonałego cateringu przygotowanego przez mieszkańców Nowic, odpocząć od upału w zacienionych zakątkach przepięknej, nowickiej Koziarni oraz podziwiać wyposażenie, które przywieźli ze sobą rekonstruktorzy. Elementy uzbrojenia, stroje wyroby rzemieślnicze z dawnych czasów przykuwały uwagę. Można było uzyskać wiele ciekawych informacji na temat historii średniowiecza, panujących wtedy zwyczajów.

Wyniki Turniejów rozegranych podczas imprezy:

Turniej Ciężkozbrojnych:

1 – Tomasz „Niziołek” – Bractwo Zamku Grodno

2 – Tomasz „Aketon” – Bractwo Zamku Grodno

3 – Adrian Kozłowski – Chorągiew Księstwa Ziębickiego

Turniej „Mosty – 3 vs. 3”:

1 – Drużyna Wotan Hird

2 – Bractwo Zamku Grodno

3 – Chorągiew Księstwa Ziębickiego

Turniej Lekkozbrojnych:

1 – Marcin „Ragnar” – Wotan Hird

2 – Krystian „Skiold” – Wotan Hird

3 – Tomasz „Aketon” – Bractwo Zamku Grodno

Turniej Miecz i puklerz:

1 – Marcin „Ragnar” – Wotan Hird

2 – Paweł „Pawelec” – Bractwo Zamku Grodno

3 – Tomasz „Niziołek” – Bractwo Zamku Grodno

Turniej Łuczniczy:

1 – Krzysztof – Grupa Rekonstrukcyjna Banici

2 – Waldemar z Nysy

3 – Piotr „Gajowy” z Ziębic

Najlepszy w rzutach toporem – Piotr „Gajowy” z Ziębic

Najlepszy w szachach – Władek z Komandorii Joannitów Strzegomskich

Najlepsza w Ślepej Furii – Weronika z Leszczyńskiego Bractwa Rycerskiego h. Wieniawa

Organizatorzy dziękują za liczne przybycie wszystkim grupom rekonstrukcyjnym oraz widzom za świetną zabawę i zapraszają na kolejną edycję „średniowiecznego obozu” w przyszłym roku.

Galeria zdjęć z imprezy „Średniowieczny obóz” w Nowicach, 21.08.2021 r.

Skip to content