Rekordowy, 28. Finał WOŚP w Jaworzynie Śląskiej

Mieszkańcy Gminy Jaworzyna Śląska po raz kolejny pokazali wsparcie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas 28. Finału w całej Gminie udało się zebrać 25.342.59 złotych i tym samy pobić prawie dwukrotnie zeszłoroczny rekord zbiórki.

Przygotowania do kwesty i imprezy rozpoczęto już w październiku zeszłego roku, kiedy to Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej wspólnie z Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną założyli sztab, którego szefem została Wicedyrektor Szkoły – Pani Joanna Bartczak, członkami pracownicy SOKiBP. Cały listopad i grudzień trwał nabór wolontariuszy – zarówno do kwestowania jaki i pomocy przy organizacji imprezy finałowej. Większość z nich to młodzi ludzie współpracujący w ramach Klubu Młodzieżowego przy SOKiBP, ale w pomoc zaangażowali się także dorośli oraz instytucje: Szkoła Podstawowa w Starym Jaworowie, Szkoła Podstawowa w Pastuchowie, Przedszkole „Chatka Puchatka” w Jaworzynie Śląskiej, OSP Jaworzyna Śląska wraz ze swoją Młodzieżową Drużyną Strażacką, OSP Nowice, OSP Pastuchów, OSP Pasieczna. W Pastuchowie dzięki pozytywnemu podejściu Sołtysa, Rady Sołeckiej, strażaków i mieszkańców wsi rozpoczęto organizację partnerskiej imprezy. Do dnia finału w pomoc nad organizacją 28. Finału w naszej gminie zaangażowało się ponad 100 osób oraz wiele firm i instytucji, które wsparły naszą akcję.

Występy przedszkolaków zachwyciły zgromadzoną publiczność

12 stycznia 2020 r. nasi wolontariusze wyszli na ulice miejscowości naszej gminy. Od 7 rano prowadzono zbiórkę i wszędzie gdzie się pojawiliśmy – spotykaliśmy Wasz uśmiech, kiedy wrzucaliście datki do naszych puszek.

Od rana w Pastuchowie na świetlicy wiejskiej rozpoczęła się impreza, podczas której nie zabrakło występów artystycznych, pokazów strażackich, ratownictwa, odbyły się kiermasze ciast i wypieków, różnego rodzaju zabawy dla najmłodszych. Praca wszystkich wolontariuszy z Pastuchowa przyniosła efekt w postaci 5.256,86 zł, które zasiliły zbiórkę w Gminie Jaworzyna Śląska.

W naszą akcję włączyło się także Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, które przeznaczyło dochód z przejazdów na terenie muzeum w dniu zbiórki na rzecz jaworzyńskiego WOŚP.

W Pastuchowie odbyła się partnerska impreza

W Jaworzynie Śląskiej natomiast wystartowaliśmy o godzinie 15:00. W hali sportowo-edukacyjnej organizatorzy i wolontariusze przygotowali różnego rodzaju atrakcje. Odbyły się występy jaworzyńskich przedszkolaków „Kubusie”, „Puchatki”, „Maleństwa” i „Sowy” rozgrzały publiczność i wywołały burzę oklasków. Na orkiestrowej scenie zaprezentowała się także działająca przy SOKiBP pod kierownictwem Pani Anny Trzeciak i Pana Lubomira Szmida formacja „Fart” – w układach mażoretkowych i tanecznych. Na estradzie pojawiły się także wokalistki ze studia piosenki Mirosława Jabłońskiego: Paulina Dobroń, Natalia Błoch i Aleksandra Herbut. Przed publicznością swoje umiejętności muzyczno-wokalne pokazali także uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Jaworowie: Adam Mackiewicz, Julia Radkiewicz i Anna Chudziak.

Wolontariusze na medal

Klub Młodzieżowy wspólnie z pozostałymi wolontariuszami przygotował masę zadań: konkursów, atrakcji, stoisk i aktywności, za których wypełnienie można było zdobyć certyfikat Przyjaciela 28. Finału WOŚP w Jaworzynie Śląskiej. Dla łaknących przygody przygotowano dwie wersje wiekowe Escape Room powiązane tematycznie z imprezą. Biliśmy także rekord Jaworzyny Śląskiej w wiosłowaniu na ergometrze. Podczas imprezy przepłynęliśmy razem 6790 metrów. W hali swoje stoiska zaprezentowała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Jaworzyna Śląska, przy których dziewczęta prezentowały i uczyły zasad pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego. Ich starsi koledzy natomiast, wspólnie z OSP Nowice, udostępnili swoje nowe pojazdy strażackie, do których można było wsiąść i odbyć krótką przejażdżkę. Fani motoryzacji mogli – dzięki uprzejmości Pana Adama Zaremby – przejechać się motocyklem Honda. A jeżeli komuś zabrakło sił – mógł udać się do orkiestrowej kawiarenki i napić się kawy lub herbaty oraz spróbować ciast upieczonych przez wolontariuszy, a także pysznych drożdżówek z Piekarni Państwa Wychowanków, którzy także zadbali o brzuszki naszych wolontariuszy.

Zespół „Take blues”

Około godziny 18:00 rozpoczęliśmy licytacje darów przekazanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które przeplatane były muzyką zespołu „Take blues”. Na zakończenie imprezy, przed godziną 20:00 zaprosiliśmy wszystkich, którzy mieli siłę zostać z nami do końca do pamiątkowego zdjęcia.

Dzięki pracy wszystkich wolontariuszy i pomocy instytucji, firm i ludzi dobrego serca, a przede wszystkim dzięki Państwa ofiarności udało nam się dwukrotnie pobić zeszłoroczny rekord zbiórki WOŚP w Jaworzynie Śląskiej.
Zebraliśmy 25.342.59 złotych!

Sztab WOŚP w Jaworzynie Śląskiej pragnie podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji 28. Finału WOŚP:

 • Prezesowi ZPS „Karolina” sp. z o. o. Panu Józefowi Dziedzicowi
 • Państwu Lesławie i Krzysztofowi Malina z Piekarni w Świdnicy
 • Panu Romanowi Pająkowi ze Spółdzielni Rolniczej Przełom w Pastuchowie
 • Państwu Dorocie i Marcinowi Kuszel z Pastuchowa
 • Państwu Bożenie i Zdzisławowi Rymarczyk – Sklep ABC w Pastuchowie
 • Państwu Marii i Mariuszowi Bykowskim – Piekarnia w Jaworzynie Śląskiej
 • Państwu Annie i Jackowi Wychowankom – Piekarnia w Jaworzynie Śląskiej
 • Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej
 • Pani Ewie Waligórze – Sklep Abri w Jaworzynie Śląskiej
 • OSP Jaworzyna Śląska
 • OSP Pastuchów
 • OSP Nowice
 • OSP Pasieczna
 • Sołtysowi Pastuchowa Pani Danucie Stelmach oraz Radnemu Rady Miejskiej z Pastuchowa Panu Arkadiuszowi Stelmach
 • Radzie Sołeckiej Pastuchowa i mieszkańcom Pastuchowa, którzy włączyli się w organizację imprezy
 • Dyrekcji i Pracownikom Przedszkola „Chatka Puchatka” Jaworzynie Śląskiej
 • Pracownikom Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej
 • Dyrekcji i Pracownikom Szkoły Podstawowej w Pastuchowie
 • Dyrekcji i Pracownikom Szkoły Podstawowej w Starym Jaworowie
 • Dyrekcji i Pracownikom Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej
 • Panu Jakubowi Sas – Pirografia Jakub Sas
 • Państwu Marzenie i Krzysztofowi Zapartom – Baloon Club Świdnica
 • Pani Teresie Mikołajewskiej
 • Kowalski Barber Salon Świdnica
 • Firmie Bridgestone
 • Panu Adamowi Zarembie
 • Prezesowi MKS Karolina Panu Rafałowi Kwiatkowskiemu
 • wszystkim osobom, które upiekły ciasta na nasze kiermasze w Pastuchowie i w Jaworzynie Śląskiej
 • wszystkim wolontariuszom, którzy pracowali przy organizacji tegorocznego finału,
 • wszystkim Państwu, którzy wsparliście naszą akcje oraz wszystkim, którzy pomogli, a o których w natłoku pracy nie wspomnieliśmy.

Dla wszystkich Was przesyłamy wielkie, ogromne podziękowania!

Skip to content