Rekonstrukcja Bitwy na Legnickim Polu z sukcesami

W Turnieju Historycznym w Legnickim Polu, który odbył się 5 czerwca 2021 r. w ramach obchodów 780 rocznicy Bitwy pod Legnicą, uczestniczyła reprezentująca Gminę Jaworzyna Śląska, Rota Św. Barbary. Impreza rekonstrukcyjna przyciągnęła sporą liczbę osób zainteresowanych historią regionu. Gospodarzami turnieju byli wójt gminy Rafał Plezia oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu.

Na turniej przybyło blisko 100 rekonstruktorów i spora grupa średniowiecznych kramarzy. Wielką atrakcją były turnieje bojowe ciężkozbrojnych oraz lekkozbrojnych. W obu kategoriach rycerskich walk spory sukces osiągnął Michał Góra. W upale i przy wymagających przeciwnikach, rycerz Roty Św. Barbary w turnieju ciężkozbrojnych zajął II miejsce, a w kategorii lekkozbrojnych III miejsce. W trakcie walk odbywały się koncerty muzyki dawnej zespołów  „Dziwoludy”, „Roderyk” i „Huskarl”. Dodatkowo w przerwie między turniejami odbył się pokaz alchemiczny.

Chwilę po zakończeniu turniejów odbyła się krótka bitwa między oddziałami mongolskiej hordy a rycerstwem europejskim. Zwieńczeniem obchodów 780 rocznicy Bitwy pod Legnicą była msza święta inaugurująca proces beatyfikacyjny Henryka Pobożnego. Rota Św. Barbary dziękuje za możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu i za zaproszenie na przyszły rok!

Skip to content