Aktualności

Marzanna’2023 – zapraszamy do udziału w konkursie

Już każdy z utęsknieniem wypatruje wiosny i czeka na cieplejsze dni, więc najwyższa pora, aby pożegnać zimę. Jak co roku zapraszamy Państwa do udziału w konkursie na najładniejszą i pomysłowo wykonaną Marzannę. Konkurs skierowany jest zarówno do dzieci, młodzieży jak i rodzin z Gminy Jaworzyna Śląska. Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem konkursu zamieszczonym poniżej.

Wykonane na konkurs Marzanny należy dostarczyć do sekretariatu SOKiBP w Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej, (ul. Wolności 23 b w Jaworzynie Śląskiej) – od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:30 (w czwartki do godziny 15:00) w terminie do 24 marca 2023 r. Uwaga! Do pracy należy dołączyć wypełnioną kartę zgłoszenia (do pobrania poniżej).

Lista laureatów nagrodzonych w konkursie zostanie podana do publicznej informacji na naszej stronie internetowej, a wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się 2 kwietnia 2023 r. podczas Jarmarku Wielkanocnego (informacja dotycząca godziny rozdania nagród zostanie podana w późniejszym terminie).

„Marzanna to nazwa kukły, symbolizującej zimę, którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w słowiańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.”

Regulamin Konkursu – Marzanna’2023

Karta zgłoszenia

Skip to content