Kultura dostępna z domu

Instytucje kultury – muzea, biblioteki, teatry i kina w związku z zagrożeniem epidemiologicznym zostały zamknięte do odwołania. Odwołano koncerty i imprezy artystyczno-rozrywkowe.

muzeum ludzie
Photo by ian dooley on Unsplash

Czy jesteśmy skazani na nudę i kulturalny marazm? Nie! Świat kultury nadal żyje w Internecie, mediach społecznościowych i serwisach streamingowych. Warto zapoznać się chociaż z częścią wirtualnej oferty kulturalnej.

Kultura na ekranie

Ninateka to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Wszystkie materiały zamieszczone w Ninatece są bezpłatne. To ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.

TVP Kultura będzie od poniedziałku emitować na swojej antenie specjalne pasmo edukacyjne dla rodzin. Codziennie w godzinach 13.00 – 17.00 i to bez żadnych reklam. Antena przybliży młodym widzom filmy, spektakle Teatru Telewizji i seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur, np.: „Szatan z siódmej klasy” w reż. Kazimierza Tarnasa, „W pustyni i w puszczy” w reż. Władysława Ślesickiego, „Zemsta” w reż. Andrzeja Wajdy oraz „Niezapomniany Leonard Bernstein – spotkania z muzyką”, „Poczet królów polskich” i „Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii”.

Kanał dziecięcy TVP ABC zaprasza w godzinach 8:00-13:00 na codzienne, edukacyjne pasmo dla dzieci w różnym wieku. Wśród wielu propozycji Anteny jest m.in. emitowany codzienne program „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne oraz „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza najmłodszych również na takie programy jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, ) Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.

Coś dla melomanów

Melomanów zaprasza Filharmonia Narodowa w Warszawie, która zaprasza na swój kanał w serwisie Youtube, gdzie można uczestniczyć w koncertach w wykonaniu orkiestry i chóru, z udziałem wybitnych artystów.

Polecamy także zapoznanie się z programem Metropolitan Opera w Nowym Jorku, która chociaż zamknięta w związku z epidemią koronawirusa – fanom opery proponuje przegląd swojej twórczości z ostatnich 14 lat. Codziennie od poniedziałku będą dostępne bezpłatne prezentacje operowe pod hasłem ” Nightly Met Opera Streams”. Cykl rozpocznie się słynną operą „Carmen” Bizeta. Szczegółowy program i repertuar dostępny jest na stronie Metropolitan Opera.

Filharmonia Berlińska udostępniła specjalny kod, dzięki któremu można za darmo posłuchać cyfrowych wersji ponad 600 koncertów muzyków z Berlina. Z kodu można skorzystać do 31 marca.

Koncerty w Internecie

Polscy artyści także przenoszą się do Internetu. W najbliższych dniach wirtualne koncerty między innymi dadzą:

Krzysztof Iwaneczko – 15 marca, godz. 20.30

Magda Steczkowska – 14 marca godz. 19.00

Heima – 20 marca godz. 19

Samokhin Band – 14 marca, godz. 21.00

Zwiedzaj największe muzea

Zachęcamy także do odbycia wirtualnych spacerów po najsłynniejszych muzeach. W ramach serwisu Google Arts & Culture mogą wirtualnie pozwiedzać takie muzea jak Guggenheim Museum w Nowym Yorku, czy też Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

Polskie muzea także otwierają swoje podwoje. Muzeum Tradycji Niepodległościowych od poniedziałku zaprasza od godz. 14:00 na „Zwiedzanie na ekranie”. W programie:

  • Poniedziałek 16.03: Pierwszy fragment nowej wystawy stałej „Zabrał ich ogień..”.
  • Środa 18.03: Oddział Stacja Radegast
  • Piątek 20.03: Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym
  • Poniedziałek 23.03: Drugi fragment nowej wystawy stałej „Zabrał ich ogień..”.
  • Środa 25.03: Kuźnia Romów
  • Piątek 27.03: Historia Więzienia przy Długiej (Gdańskiej) 13 w Łodzi w latach 1885-1953

Możesz odwiedzić Bibliotekę Narodową

Zachęcamy też Państwa do zagłębienia się w zasoby Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona. Specjalny serwis online to najszybszy sposób na skorzystanie z zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Przedwojenne książki kucharskie, XIX-wieczne tygodniki czy średniowieczne rękopisy to tylko promil z ogromnego zbioru Biblioteki Narodowej. Każdy dokument to osobna, długa historia. O najbardziej fascynujących obiektach z Polony w Przeglądzie Cyfrowej Biblioteki Narodowej opowiadają specjaliści i fascynaci.

Wirtualna oferta największych instytucji kulturalnych w związku z pandemią koronawirusa powiększa się coraz bardziej. Przebywając w domu, podczas kwarantanny wcale nie musimy rezygnować z aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Zachęcamy Państwa do aktywnego korzystania z kulturalne oferty dostępnej online.

fot.: Photo by ian dooley on Unsplash