Kolorowy Jarmark Wielkanocny w Jaworzynie Śląskiej

IMGP3038Podczas Niedzieli Palmowej, w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej  od kilku lat odbywa się Jarmark Wielkanocny. Główną atrakcją imprezy jest konkurs na najładniejszą aranżację wielkanocnego stołu. W tym roku w tym konkursie wzięli udział: Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów koło w Jaworzynie Śląskiej, grupa uczniów i absolwentów jaworzyńskiego Gimnazjum pod kierownictwem Pani Anety Sawko, a także Panie Anna Chomiak i Lila Piasecka z Pasiecznej oraz Panie Małgorzata Dobroń i Katarzyna Bielińska z rodzinami z Jaworzyny Śląskiej.

IMGP3035Oprócz przepięknych i bogatych stołów wielkanocnych, przybyli widzowie mogli także podziwiać występy artystyczne. W specjalnym, wielkanocnym programie tanecznym zaprezentowała się młodzież i dzieci z formacji tanecznej „Fart” działającej przy Ośrodku Kultury pod kierownictwem Pana Lubomira Szmida i Anny Trzeciak.   Swoje umiejętności taneczne pokazali także jaworzyńscy seniorzy, a na scenie w ludowym repertuarze zaprezentował się zespół „Jaworzynianie”. Podczas imprezy można było także obejrzeć wystawę pisanek wielkanocnych, nadesłanych na konkurs plastyczny, organizowany przez SOKiBP.

IMGP2944Wielkanocne stoły przygotowane przez uczestników konkursu kipiały bogactwem kolorów i smaków.  Zadanie oceny prezentowanych dekoracji i potraw Organizator powierzył jury konkursu, w którego obradach wzięli:  Zastępca Burmistrza Pan Marek Zawisza, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Pan Ireneusz Besser oraz Radna Katarzyna Chmielowiec. W pierwszej kolejności jury oceniło – zgodnie z konkursowymi kategoriami – smak wielkanocnych wyrobów: żurku, ciasta oraz nalewki. Komisja przeszła następnie do oceny aranżacji i zawartości stołów wielkanocnych oraz prezentacji uczestników konkursu. Uczestnicy Jarmarku Wielkanocnego z niecierpliwością oczekiwali na rozstrzygnięcie jury, które ostatecznie przyznało następujące wyróżnienia i nagrody:

IMGP3083– Najsmaczniejszy żurek – grupa uczniów Pani A. Sawko
– Najsmaczniejsza nalewka – Panie A. Chomiak i L. Piasecka
– Najsmaczniejsze ciasto – grupa uczniów Pani A. Sawko
– Nagroda za potrawę „Jajko faszerowane” – Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jaworzynie Śląskiej
– Nagroda za innowacyjną potrawę „Jajko-galaretka” – Panie M. Dobroń i K. Bielińska
– Nagroda za najsmaczniejszą roladę „Rolada szpinakowa” – Panie A. Chomiak i L. Piasecka
– Nagroda za najsmaczniejszy pasztet – grupa uczniów Pani A. Sawko
– Nagroda za najładniejszą prezentację – ZERiI w Jaworzynie Śląskiej
– Nagroda za najładniejszą kompozycję stołu wielkanocnego – Panie M. Dobroń i K. Bielińska

IMGP3049Każdy z uczestników Jarmarku oprócz nagród finansowych (łączna pula 1300 zł) w poszczególnych kategoriach otrzymał od Organizatorów wielkanocny koszyk z artykułami spożywczymi, w podziękowaniu za udział w konkursie i kultywację tradycji ludowych. Podczas imprezy wręczono nagrody dla 25 laureatów Wielkanocnego Konkursu na najpiękniejszą pisankę. Na zakończenie Jarmarku Wielkanocnego Jury konkursu oraz organizatorzy podziękowali wszystkim zaangażowanym w imprezę i jednocześnie zaprosili do udziału w jej kolejnej edycji.

Zobacz galerię zdjęć z Jarmarku Wielkanocnego.

Skip to content