Jarmark Wielkanocny w Jaworzynie Śląskiej

P1050310Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, tradycyjnie podczas Niedzieli Palmowej, od kilku lat organizuje Jarmark Wielkanocny. Główną atrakcją imprezy jest konkurs na najpiękniejszą aranżację tradycyjnego, wielkanocnego stołu. Przepiękne  i bogate stoły wielkanocne nie były jedyną atrakcją imprezy, którą uświetniły występy zespołu „Jaworzynianie” pod kierownictwem Pana Hieronima Fabisia oraz formacji tanecznej „Fart”, działającej przy Ośrodku Kultury pod kierownictwem Pana Lubomira Szmida i Pani Anny Trzeciak.  Podczas imprezy można było także obejrzeć wystawę pisanek wielkanocnych, nadesłanych na konkurs plastyczny, organizowany przez SOKiBP.

W tym roku, w konkursie na najpiękniejszą aranżację stołu wielkanocnego wzięli udział: Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów koło w Jaworzynie Śląskiej, Panie Małgorzata Dobroń i Katarzyna Bielińska z rodzinami, Pani Sabina Michalska z córką – Anną-Marią oraz grupa „Aktywne 60+” z Jaworzyny Śląskiej. Zadanie oceny prezentowanych dekoracji i potraw Organizator powierzył jury konkursu w składzie:  Zastępca Burmistrza Pan Marek Zawisza, Radna Katarzyna Chmielowiec oraz Kierownik zespołu „Jaworzynianie” – Pan Hieronim Fabiś. Komisja konkursowa oceniała smak wielkanocnych wyrobów w odpowiednich kategoriach. Wybierano najsmaczniejszy żurek, ciasto i nalewkę. Oceniano także aranżację i zawartość stołów wielkanocnych, zgodność z tradycją, walory estetyczne. Ostatecznie przyznano następujące wyróżnienia i nagrody:

 • Najsmaczniejsze ciasto – Sabina Michalska, Anna-Maria Michalska
 • Najsmaczniejszy żurek – Aktywne 60+
 • Najsmaczniejsza nalewka – Katarzyna Bielińska, Małgorzata Dobroń
 • Najlepsza prezentacja – Katarzyna Bielińska, Małgorzata Dobroń
 • Najładniejsza kompozycja stołu I miejsce – Katarzyna Bielińska, Małgorzata Dobroń
 • Najładniejsza kompozycja stołu II miejsce – ZERiI w Jaworzynie Śląskiej
 • Najładniejsza kompozycja stołu III miejsce – Sabina Michalska, Anna-Maria Michalska

Przyznano także nagrody specjalne za potrawy, które wyjątkowo przypadły do gustu jurorom:

 • Paszteciki „Świnki” – ZERiI w Jaworzynie Śląskiej
 • Chleb gryczany – Katarzyna Bielińska, Małgorzata Dobroń
 • Pieczarki w cieście – Aktywne 60+
 • Kotlet nadziewany szpinakiem – Aktywne 60+

Każdy z uczestników Jarmarku oprócz nagród finansowych  w poszczególnych kategoriach otrzymał od Organizatorów wielkanocny koszyk, w podziękowaniu za udział w konkursie i kultywację tradycji ludowych. Podczas imprezy wręczono także nagrody dla licznej grupy laureatów Wielkanocnego Konkursu na najpiękniejszą pisankę. Na zakończenie Jarmarku Wielkanocnego Jury konkursu oraz organizatorzy podziękowali wszystkim zaangażowanym w imprezę i jednocześnie zaprosili do udziału w jej kolejnej edycji.

Zobacz galerię zdjęć z Jarmarku Wielkanocnego w Jaworzynie Śląskiej

Skip to content