Aktualności

Jarmark Wielkanocny w Jaworzynie Śląskiej

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, tradycyjnie podczas Niedzieli Palmowej, od kilku lat organizuje Jarmark Wielkanocny. Główną atrakcją imprezy jest konkurs na najpiękniejszą aranżację tradycyjnego stołu wielkanocnego. W tegorocznym konkursie udział wzięły: Sołectwo Pastuchów, Rodzina Państwa Michalskich oraz Panie Małgorzata Dobroń i Katarzyna Bielińska z rodzinami. Przybyłym na Jarmark gościom czas umiliły także występy taneczne Formacji „Fart”, która pod opieką Pana Lubomira Szmida i Pani Anny Trzeciak przygotowała na tą okazję specjalną choreografię wielkanocną. Nie zabrakło też występu jaworzyńskich mażoretek.

Podczas tegorocznej imprezy odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą Marzannę 2018. W konkursie wzięły udział zarówno grupy, jak i indywidualni wykonawcy. I miejsce za pracę grupową otrzymały: Hanna Pałeczka, Jagoda Pacioch  i Anna-Maria Michalska, a wyróżnienia powędrowały do: Rodziny Państwa Górów oraz do uczniów klasy V a z SP w Jaworzynie Śl. w składzie: Oliwia Orlańska, Julia Kubryńska, Kalina Pawlaczyk i Bartosz Bartczak. Wśród prac indywidualnych I miejsce przyznano Annie-Marii Michalskiej, zaś wyróżnienia otrzymali: Lena Karniej oraz Tymoteusz Karniej.

Podczas imprezy można było także obejrzeć wystawę pisanek wielkanocnych oraz palm i stroików, nagrodzonych w konkursie plastycznym. Odbyło się również uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Wielkanocnym, organizowanym przez SOKiBP.

Wielkanocne stoły, przygotowane przez uczestników konkursu, wabiły smakowitością zapachów i bogactwem kolorów. Pierwszej degustacji zaprezentowanych pyszności dokonało Jury konkursu, które jednocześnie oceniało walory smakowe potraw oraz dekoracje poszczególnych stoisk – aranżację stołów i samodzielność ich wykonania, a także zgodność z wielkanocną tradycją. Tegoroczne Jury w składzie: Zastępca Burmistrza Pan Marek Zawisza, Radna Pani Katarzyna Chmielowiec oraz Pani Czesława Radomska-Sucholas – Radna i Sołtys wsi Witków, zgodnie z regulaminowymi kategoriami postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • Najsmaczniejsze ciasto –  Małgorzata Dobroń i Katarzyna Bielińska
  • Najsmaczniejszy żurek – Małgorzata Dobroń i Katarzyna Bielińska
  • Najsmaczniejsza nalewka – Rodzina Michalskich
  • Najładniejsza kompozycja stołu I miejsce – Sołectwo Pastuchów
  • Najładniejsza kompozycja stołu II miejsce – Małgorzata Dobroń i Katarzyna Bielińska
  • Najładniejsza kompozycja stołu III miejsce  – Rodzina Michalskich

Przyznano także nagrody specjalne za potrawy, które wyjątkowo przypadły Jurorom do gustu:

  • Jajko z czosnkiem niedźwiedzim – Rodzina Michalskich
  • Sałatka z jajkiem – Małgorzata Dobroń i Katarzyna Bielińska
  • Rolada boczkowa – Sołectwo Pastuchów

Każdy z uczestników Jarmarku oprócz nagród finansowych w poszczególnych kategoriach otrzymał wielkanocny kosz w podziękowaniu za udział w konkursie i kultywację tradycji ludowych. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w imprezę i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Jarmarku Wielkanocnego za rok.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji z Jarmarku Wielkanocnego

Skip to content