Jarmark Wielkanocny w Jaworzynie Śląskiej

IMGP1087Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, tradycyjnie podczas Niedzieli Palmowej, od kilku lat organizuje Jarmark Wielkanocny. Główną atrakcją imprezy jest konkurs na najpiękniejszą aranżację tradycyjnego, wielkanocnego stołu. W tegorocznym konkursie wzięły udział trzy sołectwa: Sołectwo Milikowice, Sołectwo Czechy, Sołectwo Pastuchów, a także Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Jaworzynie Śląskiej, Panie Małgorzata Dobroń i Katarzyna Bielińska z rodzinami oraz rodzina Państwa Michalskich.

Oprócz przepięknych i bogatych stołów wielkanocnych, przybyli widzowie mogli także podziwiać występy artystyczne. W specjalnym, wielkanocnym programie tanecznym zaprezentowały się dzieci i młodzież z formacji tanecznej „Fart” działającej przy Ośrodku Kultury pod kierownictwem Pana Lubomira Szmida i Pani Anny Trzeciak. Podczas bloku artystycznego wystąpiły również dziewczynki z sekcji wokalnej prowadzonej przez Pana Mirosława Jabłońskiego: Hanna Sułek, Anna-Maria Michalska, Zuzanna Pasikowska oraz Anna Karpińska. W ludowym repertuarze zaś zaprezentował się zespół „Jaworzynianie” pod kierownictwem Pana Hieronima Fabisia. Podczas imprezy można było także obejrzeć wystawę pisanek wielkanocnych oraz palm i gaików, nadesłanych na konkurs plastyczny, organizowany przez SOKiBP.

Wielkanocne stoły, przygotowane przez uczestników konkursu, wabiły bogactwem kolorów i smakowitych zapachów. Pierwszej degustacji zaprezentowanych pyszności dokonało Jury konkursu, które jednocześnie oceniało nie tylko walory smakowe potraw, ale także dekoracje poszczególnych stoisk – aranżację stołów wielkanocnych i samodzielność ich wykonania, a także zgodność z tradycją. Tegoż zaszczytu i ciężkiej pracy zarazem, w tym roku doświadczyli: Zastępca Burmistrza Pan Marek Zawisza, Radna Katarzyna Chmielowiec oraz Kierownik muzyczny Zespołu „Jaworzynianie” – Pan Hieronim Fabiś. Zgodnie z regulaminowymi kategoriami wybierano także najsmaczniejszy żurek, ciasto i nalewkę. Ostatecznie przyznano następujące wyróżnienia i nagrody:

 • Najsmaczniejsze ciasto – Sołectwo Czechy
 • Najsmaczniejszy żurek – Sołectwo Milikowice
 • Najsmaczniejsza nalewka – Sołectwo Milikowice
 • Najładniejsza kompozycja stołu I miejsce – Katarzyna Bielińska, Małgorzata Dobroń
 • Najładniejsza kompozycja stołu II miejsce – Sołectwo Pastuchów
 • Najładniejsza kompozycja stołu III miejsce ex aequo – Rodzina Michalskich, Sołectwo Czechy, Sołectwo Milikowice, ZERiI w Jaworzynie Śląskiej

Przyznano także nagrody specjalne za potrawy, które wyjątkowo przypadły Jurorom do gustu:

 • Jajka z nadzieniem – Sołectwo Czechy
 • Swojskie wędliny – Sołectwo Pastuchów
 • Jajka na słodko – Katarzyna Bielińska, Małgorzata Dobroń
 • Czeko-dżem – Rodzina Michalskich
 • Czosnek niedźwiedzi – Rodzina Michalskich
 • Sosy – ZERiI w Jaworzynie Śląskiej
 • Babka jajeczna – ZERiI w Jaworzynie Śląskiej

Każdy z uczestników Jarmarku oprócz nagród finansowych w poszczególnych kategoriach otrzymał od Organizatorów wielkanocny koszyk w podziękowaniu za udział w konkursie i kultywację tradycji ludowych. Podczas imprezy wręczono także nagrody dla licznej grupy laureatów Wielkanocnego Konkursu na najpiękniejszą pisankę oraz palmę i gaik. Na zakończenie Jarmarku Wielkanocnego Pan Marek Zawisza podziękował wszystkim zaangażowanym w imprezę i jednocześnie zaprosił do udziału w jej kolejnej edycji.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu Jarmarku Wielkanocnego

Skip to content