Aktualności

GHR Rota św. Barbary na bitwie pod Legnicą

Legnickie Pole to stały punkt na sezonowej mapie wyjazdowej Roty św. Barbary. Nie mogło zatem i w tym roku zabraknąć uczczenia bitwy z 1241 r. i dzielnego stawienia czoła mongolskim wojskom – tym bardziej, że udział w tegorocznej inscenizacji, jaka odbyła się 1 czerwca 2024 r., miał dla jaworzyńskiej grupy rekonstrukcyjnej szczególne znaczenie i wiązał się z nowymi zadaniami…

„Kilkadziesiąt bractw rycerskich z Polski, Niemiec, Słowacji, Czech, Francji, Izraela i Mongolii stawiło się na tegorocznej edycji imprezy „Legnickie Pole 1241”, aby ponownie zmierzyły się siły chrześcijańskich wojsk ze wschodnim najeźdźcą.

To nie była impreza dla mięczaków. Turnieje rycerskie, pokazy konne i rzemiosła odbywały się w strugach deszczu, ale aura zrobiła się łaskawa na główne wydarzenie imprezy – inscenizację bitwy. Michał Góra jako Sulisław poprowadził do boju lekkozbrojny hufiec małopolski. Walka była spektakularna, ale jej wynik z góry przesądzony. Ogromne wrażenie robiła mongolska konnica, z roku na rok coraz liczniejsza.

Gorgar za wsparcie przy organizacji tego wydarzenia został uhonorowany pamiątkowym badgesem oraz pierścieniem chana – ogromnie dziękujemy za to wyróżnienie i polecamy się na przyszłość.

Chwała gospodarzom Legnickiego Pola, chwała zacnym gościom – do zobaczenia za rok!”

Tekst i fotografie: Rota św. Barbary

Skip to content