Aktualności

Dobyvani Curie Vitkov 2022

Działo się! W dniach 15-17 lipca odbył się 24. rocznik wydarzenia historycznego Dobyvani, podczas którego połączone siły Roty św. Barbary z Jaworzyny Śląskiej oraz Bractwa Zamku Grodno dzielnie stawiły się na polu bitwy pod osadą Vitkov w Czechach.

Sobotnie zdobywanie grodu odbyło się w pełnym deszczu, podczas dwóch akcji nie udało się sforsować zasieków osady. Niedzielna pogoda była łaskawsza i trzeci szturm okazał się skuteczny i wreszcie przełamaliśmy obronę grodu!

Po oblężeniu, ku uciesze widzów z Polski, Czech i Niemiec, odbyły się walki w szykach, kręgi zdrady i honoru. Zmęczeni, ale szczęśliwi powróciliśmy do naszego obozu na zasłużony odpoczynek.

Podczas imprezy mieliśmy okazję wysłuchać historii założenia skansenu, o pracach, jakie wykonują na grodzie i planach na przyszłość. Zauroczył nas ogródek założony przy współpracy Wydziału Historii Średniowiecznej – Dvory a rezidence ve středověku przy jednej z chat, w którym nasadzono różnego rodzaju rośliny; pierwotne, barwnicze czy rolnicze, które mogły być wykorzystywane w XII wieku i są udokumentowane zarówno przez źródła pisane, jak i przez odkrycia archeobotaniczne.

Czas między bitwami a zwiedzaniem wypełniały nam gry  i zabawy średniowieczne oraz przygotowanie strawy na ognisku.  

Choć 24. rocznik Dobyvani Curia Vitkov zakończył się, to już planujemy udział w kolejnej edycji, tym razem obejmującej szersze datowanie – od X do XIII wieku!

Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia.

Skip to content